Investice pro začátečníky – krok za krokem
7. 5. 2024 Rady a tipy
Plánuje začít investovat a nevíte, jaké by měly být první kroky k úspěšnému investování? Pokud chcete být dlouhodobě dobře finančně zabezpečení anebo si třeba splnit některé své sny, je nejdříve potřeba začít odkládat peníze stranou. A jestli už nějaké naspořené peníze máte, pak se naskýtá otázka, jak s nimi efektivně hospodařit – kam své peníze investovat, aby přinášely zisk a v co nejkratším čase vás přiblížili vámi stanoveným cílům. V tomto článku se dozvíte, tipy pro začátečníky, jak začít investovat dle vašeho investičního typu a do čeho v dnešní době investovat.
Jak začít investovat
Pokud naspořené peníze máte a chcete je jako začátečník investovat, je třeba si v prvé řadě dobře rozmyslet, na jak dlouhou dobu je chcete investovat a kdy je budete chtít zpátky. Jednoduše si říct, zda půjde o krátkodobou investici (příští dovolená), střednědobou (vlastní bydlení) nebo dlouhodobou (studium dětí, důchod…).
Odpovědi na otázky „KDY“ a na „CO“ jsou základ. Podle toho je možné si začít stavět investiční plán. Současně je důležité si i rozmyslet, jaký by měl být požadovaný výnos a k němu i riziko. Vysoký výnos a nulové riziko neexistuje. Pokud jste typ investora, který preferuje vysoký výnos, pak musíte ustát jistou míru rizika. Jedním z moderních nešvarů je úzce zaměřené portfolio podle poslední „módy“. Vybrat si jeden „koutek“ z investičních příležitostí je silně rizikové, a proto také investoři důkladně diverzifikují – rozdělují si své portfolio. Diverzifikují nejen investoři začátečníci, ale také zkušení investoři!
Volba investiční strategie a stanovení si investičního plánu se odvíjejí od toho, jaký typ investora jste. Když zajdete kamkoliv do banky či k investičnímu poradci, bývá nabídka složena ze tří profilů – konzervativní, vyvážený a dynamický. Podle toho vám pak tito lidé nabídnou různé možnosti investic obvykle do fondů. Pojďme se ve zkratce podívat na jednotlivé profily, ať se již nyní můžete vědomě zařadit.
- Cílem konzervativního investora je zejména ochrana finančních prostředků. Preferuje zvyšování reálné hodnoty bez významných výkyvů a pravidelné výnosy. Překonání inflace by mělo být u konzervativního profilu zhruba o 1-2 %.
- Vyvážený investor již očekává vyšší výnos a je ochoten zařazovat i více rizikové investice. Konzervativní investice zde činí základ a následuje nadstavba těch rizikovějších.
- Dynamičtí investoři mají za cíl vybírat ve větší míře rizikovější investiční příležitosti. Akceptují riziko ztráty a chtějí překonat inflaci o co nejvíce procent.
Jaký investor jste vy? A jakou strategii z konzervativní, vyvážené nebo dynamické volíte vy?
Do čeho investovat?
Investičních nástrojů, do kterých investovat je na trhu opravdu mnoho a nejlepší bude, když se budete orientovat podle vašeho typu investora, jak jsme si uvedli výše.
Do čeho investují jednotlivé typy investorů
- Silní konzervativci ocení investice do termínovaných vkladů bank nebo do krátkodobých a vysoce bezpečných dluhopisů v rámci fondů peněžního trhu. Jedná se o fondy peněžního trhu se splatností do 1 roku, které jsou silně spjaty s úrokovými sazbami bank a nepřesahují je o 1-2% body.
- Konzervativní investoři v rámci krátkodobého, střednědobého i dlouhodobého plánování mohou investovat do dluhopisů. Emitentem bezpečného dluhopisu může být stát nebo veřejná správa. Více o dluhopisech si můžete přečíst v našem předešlém článku. Konzervativní investicí jsou i investice do komodit. Obchodování s cennými kovy jako je zlato a stříbro je dlouhodobě oblíbené, překročíte s ní inflaci hned o několik procent a dostanete požadovanou ochranu.
- Vyvážení investoři mohou investovat krátkodobě do dluhopisů a v rámci střednědobých a dlouhodobých plánů pak do smíšených podílových fondů, kde dominuje stále konzervativní složka nejméně z 60 %. Podílové fondy jsou ve správě investičních společností, které skrze ně nakupují různá podkladová aktiva. Nejčastěji se jedná o akcie. Podílové fondy najdete v nabídce bankovních domů.
- Dynamický investor již snese určité riziko a požaduje k tomu také vyšší výnos. Investice do akciových fondů se u této strategie doporučuje pouze u dlouhodobého horizontu, kde může být pokles hodnoty max. o 50 %. V rámci střednědobé a krátkodobé investice je vhodné investovat do smíšených fondů a současně využívat diverzifikaci v rámci dalších investičních nástrojů. Oblíbené je i investování do kryptoměn, což není nic složitého, avšak je potřeba počítat se značným rizikem.
Akcie, nemovitosti a P2P investice
Nakoupit akcie může s pomocí brokera i investor začátečník, a to zejména vyvážený a dynamický investor pro investování z dlouhodobého hlediska. Vždy záleží na délce investice a na vaší strategii. Koupí těchto cenných papírů je možné vlastnit část burzovně obchodovaných firem a vydělávat tak na růstu jejich hodnoty. Pokud vlastníte větší část peněz, jeví se jako jedna z výhodných investic investice do nemovitostí. Nejen že dostáváte peníze za nájem, ale také jejich hodnota už delší dobu v České republice roste. V tomto případě je však potřeba počítat s náklady na údržbu, opravy a další poplatky.
Investování do P2P trhu je jednou z možností pro konzervativní, vyvážené a také pro dynamické investory. Je vhodné pro všechny druhy investorů, tedy také pro investory začátečníky. Investování na P2P trhu je poměrně jednoduché a nepotřebujete k tomu brokera. Investovat můžete od malých částek pravidelně či nárazově a půjčky jsou obvykle zajištěné movitým nebo nemovitým majetkem, či zde můžete využít zpětného odkupu. Přičemž zde můžete dosáhnout poměrně velkých výnosů – až 14 % p.a., avšak ani tato forma investování není bez rizika. Při dobré diverzifikaci však můžete investování na P2P platformách využít pro krátkodobé i dlouhodobé investování. Jednou z nich je Bondster.
Tipy pro začátečníky
Jako začátečník v investování můžete investovat také do výhodných ETF fondů, které fungují na podobném principu podílových aktiv jako výše zmíněné podílové fondy. Rozdíl mezi ETF – burzovně obchodovatelnými fondy je to, že vyžadují takřka minimální správu, jelikož kopírují zavedené burzovní indexy. Jedná se tedy o výhodnou investici z hlediska pořizovací ceny. Drobný investor může prostřednictvím ETF spekulovat na ceny komodit, měny a také na vývoje sazeb mezibankovního trhu. To vše bez nutnosti skládat vysoký počáteční kapitál, shánět brokera s širší licencí a nabídkou služeb a zakládat si jiný účet než takový, který potřebuje pro obchodování s akciemi. Setkáte se s nižším dividendovým výnosem, nižší likviditou a není to také bez rizika.
Ideální struktura majetku
Pokud disponujete větším množstvím financí, nezapomeňte na optimální strukturu majetku. Peníze je vhodné rozdělit do různých druhů aktiv. Na finanční aktiva – fondy, dluhopisy a akcie a nemovitosti na pronájem a na business. Pokud nemáte business, rozdělte svůj cílový majetek, který vám jednoho dne bude přinášet rentu na polovinu. Mezi aktiva a nemovitosti na pronájem. Určitě to není špatný začátek pro investování. Pro zajímavost podle Světového reportu bohatství rozdělují bohatí lidé svůj majetek následovně:
- 38 % akcie + alternativní (např. P2P platformy)
- 27 % spořící účty a hotovost
- 19 % reality
- 16 % dluhopisy
Diverzifikace investičního portfolia
Pojďme se ještě věnovat důležitému bodu, a to je diverzifikace. Jak jste se mohli dočíst výše, i bohatí lidé a zkušení investoři hodně diverzifikují. Představte si, že investujete všechno do jedné komodity, akcie nebo do jiného aktiva. Všechno může vypadat dobře až do doby, kdy začne jít cena nahoru. Pak si říkáte, že jste možná měli vsadit spíše do více „košíků“. Prostřednictvím diverzifikace eliminujete riziko, které je spojené s jednou investicí či například tržním segmentem. Pokud zainvestujete komplet všechno do Tesly a hodnota jejích akcií poklesne, pak riskujete, že o všechno přijdete. Avšak správná diverzifikace tyto investiční příležitosti neopomíjí. Je pravda, že výnosy z diverzifikovaného portfolia budou obvykle nižší, ale nevsadíte vše na jednu kartu.
Prostřednictvím diverzifikace portfolia do různých fondů a dalších finančních nástrojů můžete efektivně dosáhnout zajímavého výnosu v rámci přijatelného rizika. Kromě fondů doporučujeme také vyzkoušet naši platformu Bondster a investovat do zajištěných úvěrů od prověřených poskytovatelů, která zajímavě rozšíří vaše portfolio. Vybrat si můžete z konzervativní, diverzifikované a dynamické strategie v korunách či eurech.
Ještě, než utratíte první peníze za jakékoliv investice, je nejdůležitější investovat do samotných znalostí a něco si o investování nastudovat. Rozhodně se vyplatí načerpat nějaké teoretické znalosti a současně si přečíst něco i od praktiků. Existuje mnoho online kurzů videí a praktických příruček od dlouholetých znalců. Začněte s pár tisícikorunami, vyzkoušejte si jeden nebo rovnou více investičních nástrojů najednou a po nějaké době zhodnoťte, jak se vám dařilo.
Autor: Petra Halíková
Sdílejte článek
Nejčtenější články
Všechny článkyZajímají vás naše články?
Přihlašte se k odběru a nezmeškejte žádnou novinku ze světa investic. Přihlášením se k odběru dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.