Co musíte vědět předtím, než zainvestujete do kryptoměn
28. 6. 2024 Rady a tipy
Čím dál více lidí používá bitcoin, čím dál více lidí ho zná a čím dál více lidí ho obdivuje. Investování do kryptoměn je v dnešní době populární a stojí za to zjistit nejen jak funguje, ale jaká rizika či roční výnosy svým investorům přinese.
Jak fungují kryptoměny
Virtuální měna je navržena takovým způsobem, aby nikdo (autor, vláda, organizace či jednotlivec) nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat či odklánět její peněžní toky. Hodnota kryptoměn vychází pouze z nabídky a poptávky na trhu. Nejsou ničím kryty.
To, proč kryptoměny vůbec vznikly, má svůj význam. Jako prvotní příčina se často uvádí klasické peníze, které přinutily lidi přemýšlet o bezpečnějších formách měn. Z běžného života je to například posílání peněz do zahraničí přes banky, které je drahé a pomalé. To se s kryptoměnami nestane. Kromě rychlých převodů nabízejí kryptoměny také větší transparentnost a bezpečí. Transparentnost je maximální, náklady jsou minimální a nikomu nemusíte při převodu peněz poskytovat tolik dat jako například bance.
Bitcoin a další kryptoměny založené na podobném principu jsou v podstatě decentralizované P2P sítě. V rámci P2P systému si všichni sdílí velkou účetní knihu blockchain, ve které jsou chronologicky zaznamenané všechny transakce od počátku věků. Tato účetní kniha nepředstavuje pouze pasivní záznamy, ale jedná se o program, který umožňuje přístup do knihy a současně i tvorbu nových záznamů. Nové záznamy obsahují nové účty a také nové transakce. Nejdůležitější jsou v tomto procesu těžaři, kteří za pomoci výkonných počítačů bitcoin těží a současně udržují celou síť v chodu. Jejich hlavním úkolem je potvrzování a kontrola transakcí. Tato data jsou následně zapisována do blockchainu. Za svoji práci inkasují těžaři poplatky a odměny v podobě bitcoinů, které si mohou ponechat nebo směnit na fiat měny. Více se dozvíte v kapitole níže těžba kryptoměn.
Pokud chcete používat kryptoměnu, je potřeba mít účet v této síti. Účty jako takové jsou vytvářeny libovolně a zadarmo v digitálních peněženkách. Spolu s účtem dostanete veřejný kód, který budete sdílet s ostatními při posílání a přijímání peněz (jako číslo účtu) a soukromý kód, který je privátní a představuje vaše přístupové heslo. Digitální peněženky slouží pro bezpečné uchovávání kryptoměn, je jich velké množství a každá má svá specifika. Některé jsou vytvořeny jako mobilní aplikace a jiné jako programy na počítači. Doporučujeme si nastudovat jejich specifika a recenze ještě před pořízením a první investicí.
Níže v grafu je vidět vývoj dolarové ceny bitcoinu během posledních pěti let. V roce 2024 dosáhla cena bitcoinu nových historických maxim. Pojďme se podívat v následující kapitole na další kryptoměny či zajímavé projekty.
Kryptoměny s nejvyšším výnosem
Nejvýznamnější kryptoměnou je bitcoin, následuje ethereum. Mezi další nejrozšířenější kryptoměny patří tether, BNB, Solana, Lido Staked Ether atd. V tabulce níže jsou vidět kryptoměny s největší tržní kapitalizací v USD v červnu 2024.
Jak je vidět výše v tabulce, jako druhý nejslibnější se vyvíjí ethereum. Na základu etherea je postavena celá řada dalších kryptoměn. Jeho hodnota se pohybovala ke konci června 2024 na 413 miliardách dolarů. Každá z kryptoměn se drží vysoko z jiného důvodu. Nicméně je nutno říct, že ethereum je mnohem méně předvídatelné, než je tomu u bitcoinu. I když to vypadá, že bitcoin se stal navždy nejžádanější kryptoměnou, není jediný. Viktor Fischer, šéf Rockaway Blockchain Fundu, největšího evropského fondu zaměřeného na investice do krypta, uvedl v článku pro Forbes další projekty, které stojí za investici.
Doporučuje například solanu (SOL), která vyvinula blockchain schopný zprocesovat až 65 tisíc transakcí za vteřinu. Ethereum zvládá například pouze 15 transakcí za vteřinu. Je populární a staví se na ní významné projekty. Dále radí zaměřit se na Anchor, který je poměrně novým protokolem peněžního trhu.
Jak těžit kryptoměnu
Těžba je proces, při kterém se potvrzují a kontrolují transakce v P2P síti. Tento proces celou síť také zabezpečuje a je nezbytný pro to, aby kryptoměny fungovaly dobře. Těžba kryptoměn je poměrně náročný proces na výpočetní techniku. V celé síti totiž neexistuje centrální počítač, který by těžbu zajistil a musí se o to postarat obyčejní uživatelé – těžaři (miners). Těžaře proto systém bohatě odměňuje.
Těžař si v rámci procesu vybere určitý počet dosud nepotvrzených platebních transakcí do bloku. Základním kritériem pro zahrnutí nebo nezahrnutí transakce do bloku je poplatek, který uživatelé při zadání transakce nabídli. Transakce s poplatkem vyberou mineři k potvrzení dříve. Jedná se v podstatě o výpočet matematické úlohy.
Při jejím řešení je potřeba najít určitou hodnotu v závislosti na hešovacích funkcích, na seskupených transakcích a na aktuálním tzv. limitu. Jelikož se použije hešovací funkce, je nalezení správného řešení zcela náhodné, a tedy závislé na samotném hardware hledajícím řešení, nikoliv na matematických schopnostech těžaře. Je zde nastavený limit takovým způsobem, aby se podařilo nalézt řešení právě řešených bloků zhruba jednou za 20 minut. Takže šance na nalezení řešení je nepřímo úměrná momentální výkonnosti sítě. Tímto způsobem jsou vytvářeny bloky, které se propojují ve výše zmíněný blockchain.
Na začátku se těžilo přes počítačové procesory či přes grafické karty. V dnešní době se používají výkonné ASIC čipy, což je extrémně rychlý hardware, který byl vytvořen přímo pro řešení kryptografických úloh. Tento hardware je současně optimalizován pro spotřebu energie. Obecně je možné říct, že v současnosti je těžba kryptoměn poměrně náročnou a nákladnou investici s tím, že návratnost je nejistá.
Výnosy a rizika kryptoměn
Investování do kryptoměn přináší vysoké výnosy, které jsou vždy vykoupeny vyšší volatilitou. Ta je způsobena nevyzpytatelností chování kurzu kryptoměn, a tedy i větší náročností pro vaše nervy. Investice do krypta oproti jinému investičnímu nástroji může přinést meziměsíční pokles i 90 %. I proto je ideální kombinovat více investičních nástrojů.
Kromě náročnosti na vaše nervy, můžete čelit i dalším rizikům při snaze o investování do krypta. Jedná se zejména o podvody, které se v poslední době množí. Příkladem mohou být falešné reklamy lákající na možnost zhodnocení svých investic o stovky procent, kdy se původci těchto reklam snaží vylákat z lidí osobní a platební údaje, a pak je o peníze připravit.
Dále jsou zde rizika, která ovlivňují přímo kryptoměny jako takové. Nejznámější z nich je regulace. Kryptoměny jsou konkurencí pro státní měny podléhající kontrole centrálních bank. Bohužel všechny velké měnové systémy začínají postupně kryptoměny regulovat. Například čínská vláda již zakázala zveřejňovat jakékoliv reklamy vztahující se k bitcoinu na sociálních sítích.
Dalším zásadním rizikem pro hodnotu kryptoměny je jiná kryptoměna. Bitcoin v současné době dominuje, ale jeho algoritmus zaručuje, že ho bude pouze omezené množství, což v současnosti zaručuje neustálé zvedání jeho hodnoty. Pokud se však na trhu objeví ještě atraktivnější měna, pak bitcoin jako takový může padnout až ke dnu. To se již stalo jiným kryptoměnám.
Výsledkem velkého nárůstu zvyšování hodnoty bude fakt, že se z alternativního investování stane nástroj, který rozšíří běžné investiční portfolio. Jakmile se bitcoin stane běžnou součástí investičních portfolií, poklesne jeho denní volatilita. V současné situaci je tedy vhodné se poohlížet po střednědobých investicích. Minimálně dokud zde existuje prostor pro růst.
Autor: Petra Halíková
Sdílejte článek
Nejčtenější články
Všechny článkyZajímají vás naše články?
Přihlašte se k odběru a nezmeškejte žádnou novinku ze světa investic. Přihlášením se k odběru dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.