Dokáže investice do zlata překonat výkonnost investic do zajištěných úvěrů? │ Bondster

Zpět

Dokáže investice do zlata překonat výkonnost investic do zajištěných úvěrů?

Dokáže investice do zlata překonat výkonnost investic do zajištěných úvěrů?

1. 11. 2022 Rady a tipy

Zlato je považováno za uchovatele hodnoty a lidé si ho kupují jako pojistku na nejhorší časy. Přečtěte si, kolik je na světě zlata, jak do něj investovat a zda dokáže překonat výkonnost investic do zajištěných úvěrů na platformě Bondster.

Zlato fascinuje lidstvo už celá tisíciletí. Je symbolem bohatství a moci. Tento vzácný drahý kov není pouze součástí nejrůznějších šperků, náboženských artefaktů a uměleckých děl.

Lidé také do zlata s oblibou investují. Ukládají do něj peníze takzvaně na horší časy. Například v období hyperinflace, války nebo při kolapsu celého finančního trhu totiž bankovky oproti zlatu rychle ztrácí na hodnotě. Zlato v těchto situacích funguje jako uchovatel hodnoty.

V dnešní době zlato nachází uplatnění i v průmyslu nebo medicíně. Věděli jste například, že jeden iPhone 4 obsahuje 36 miligramů zlata?

Inflace v Česku dosahuje dvojciferných hodnot.

Úspory uložené na běžných účtech rychle ztrácí na hodnotě. Jak nejlépe ochránit úspory před inflací? Například investicí do zajištěných úvěrů pomocí online platformy Bondster.

Začít investovat

Kolik je na světě zlata?

Přesný údaj o množství vytěženého zlata nikdo nezná. Těžíme ho několik tisíc let a žádná dlouhodobá statistika jednoduše neexistuje. Proto se musíme spokojit s dostupnými odhady.

Podle organizace World Gold Council (pozn. jedná se o světové sdružení společností, které se zabývají těžbou zlata) již bylo celosvětově vytěženo více než 201 tisíc tun zlata, přičemž v dosud známých nalezištích zůstává skryto dalších 53 tisíc tun.

Při vyskládání veškerého světového zlata do tvaru krychle by jedna její strana měřila přibližně 22 metrů. Data tedy potvrzují, že zlato je velmi vzácné.

Nejvíce zlata je ukryto ve špercích

Jak jsme se již zmínili, zlato plní funkci uchovatele hodnoty. Investoři po celém světě ho mohou nakoupit ve formě ražených zlatých cihel, investičních slitků, prutů nebo mincí. Investiční zlato si pořizují do svých portfolií jako soukromí, tak i institucionální investoři (např. banky, správci ETF – burzovně obchodovaných fondů). Zlaté cihly nakupují i centrální banky. Ze statistiky World Gold Coucil vyplývá, že ve druhém čtvrtletí roku 2022 držely nejvyšší zlaté rezervy Spojené státy americké, a to ve výši přesahující 8 133 tun. V pořadí druhé Německo má v zásobě na 3 355 tun zlata a třetí Itálie 2 451 tun. Pro srovnání, zlatá rezerva České národní banky činila ve stejném období zhruba 11,3 tuny.

Využití zlata v procentech

Investice do fyzického zlata

Zlato ve fyzické podobě je nejdostupnější ve formě slitků a mincí. Investiční zlaté slitky mají různou gramáž. Standardně se setkáte se slitky o hmotnosti 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 a 1 000 gramů.

Jednouncový zlatý slitek váží 31,1 gramu (pozn. trojská unce má zkratku oz) a v současné době ho pořídíte zhruba za 45 tisíc korun.

Obchodníci se zlatem běžně nabízí také zlaté investiční mince světových mincoven. Raženy jsou ve vysokých nákladech a mají unifikovanou podobu. Příkladem může být zlatá mince Wiener Philharmoniker z rakouské mincovny Münze. Prodejní cena těchto mincí se přibližuje ceně investičních zlatých slitků. V menší míře jsou na trhu dostupné i sběratelské zlaté mince a medaile. Jejich hodnotu určuje kromě ceny zlata i aktuální poptávka ze strany sběratelů (tzn. jejich sběratelská hodnota). Raženy jsou ve velmi malých sériích, obvykle v desítkách či nižších stovkách kusů.

Skladování investičního zlata

Před nákupem investičních zlatých slitků či mincí zvažte, kam zlato bezpečně uschováte. Využít můžete domácí trezor nebo bankovní úschovu. V případě uložení investičního zlata v bance počítejte s pravidelnou platbou za pronájem bezpečnostní schránky.

Kde koupit investiční zlato

V České republice najdete hned několik obchodníků s investičními zlatými slitky a mincemi. Zavedení obchodníci mají obvykle kamenné prodejny. Zlato si ovšem můžete koupit i online v e-shopu. Před prvním nákupem se ujistěte, že se jedná o seriózního obchodníka. Vyplatí se sledovat recenze a také porovnávat ceny zlata u jednotlivých obchodníků. Investiční zlaté slitky i mince musí být certifikované. Důležitým údajem je ryzost zlata.

Investiční zlato a daně

Při investici do zlata se lidé často ptají na jeho zdanění. Investiční zlaté slitky v podobě cihly nebo destičky jsou podle zákona osvobozeny od DPH v případě, že mají vlastní číslo, jejich ryzost je nejméně 995/1000, je na nich vyznačen výrobce, uvedena ryzost a hmotnost. Musí se rovněž jednat o takzvaný uznační slitek – jde o slitek drahého kovu, který vyrobila certifikovaná slévárna.

Pro investiční zlaté mince jsou pravidla pro osvobození od DPH následující. Zlatá mince musí být vyražená po roce 1800, mince stále je nebo v minulosti byla v zemi svého původu zákonným platidlem a její ryzost je nejméně 900/1000. Podmínkou také je, aby byly zlaté mince prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 procent.

Od 21% DPH nejsou podle zákona osvobozeny zlaté pamětní medaile. Důvodem je, že je razí soukromé subjekty a nejsou platným platidlem.

Prodej zlata je v případě fyzických osob osvobozen od daně z příjmu.

Kolik stojí zlato

Dolarová cena zlata za uplynulé dvě dekády rostla. Zatímco v roce 2002 se cena jedné unce zlata pohybovala pod hranicí 400 dolarů, v březnu roku 2022 krátce vystoupala nad hranici dvou tisíc dolarů. Na konci září 2022 se cena unce zlata pohybovala okolo 1 660 dolarů (pozn. 41 696 korun).

Vývoj ceny zlata

Zdroj: Zlataky.cz, odkaz: https://zlataky.cz/cena-zlata-a-grafy-zlata

Ochrání vás zlato před inflací?

Inflace v Česku letos dramaticky roste. Podle Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v září meziročně o 18 procent. Cena jedné unce zlata v korunách za stejné období ovšem poklesla o 8,6 procenta.

Investice do zajištěných úvěrů si v souboji s inflací vedou o mnoho lépe. Průměrný roční výnos investic na platformě Bondster je 13,7 procenta.

Zlato versus investice do zajištěných úvěrů

O nevýhodách investice do zlata se příliš nemluví. I když cena zlata na velmi dlouhém horizontu roste, investoři musí v průběhu jednotlivých let počítat se značnou kolísavostí (volatilitou) jeho ceny. Příkladem můžete být letošní rok, kdy cena zlata po napadení Ukrajiny Ruskem rychle vystřelila strmě vzhůru. Od poloviny dubna ovšem setrvale klesá. Pokud dáváte přednost investicím s pevným výnosem, vyzkoušejte platformu Bondster. Investice do zajištěných úvěrů od prověřených poskytovatelů totiž mohou přinášet pevný roční výnos až 17 procent ročně.

Alternativní investice do zlata

Pokud byste se rádi podíleli na vývoji ceny zlata, ale nechcete držet investiční zlaté slitky a mince fyzicky, můžete využít burzovně obchodované fondy (pozn. označují se zkratkou ETF či ETC). Místo zlata si v tomto případě kupujete podíl ve fondu.

Správci burzovně obchodovaných fondů mohou držet zlato v portfoliu fondu fyzicky nebo se podílejí na vývoji ceny zlata pomocí finančních derivátů.

Na zlato se mohou zaměřovat i klasické podílové fondy. Do portfolií těchto fondů jsou velmi často nakupovány nízkonákladové ETF. Nemusí se nutně zaměřovat pouze na zlato, ale i další drahé kovy a komodity. Proto se před nákupem fondu se zajímejte o to, co přesně obsahuje jeho portfolio.

Zlato v investičním portfoliu

V současné době máte široké možnosti výběru investic. V moderním investičním portfoliu obvykle nechybí různé akcie, podílové fondy, ETF, státní či firemní dluhopisy a také alternativní investice například v podobě zajištěných úvěrů, kryptoměn nebo komodit včetně drahých kovů.

Do zajištěných úvěrů od prověřených poskytovatelů můžete jednoduše investovat prostřednictvím platformy Bondster.

Portfolio je nutné dostatečně diverzifikovat. S ohledem na váš osobní investiční profil rozložte peníze do různých investic, investujte do různých sektorů, zemí i v různých světových měnách. Zlaté pravidlo zní: neukládejte veškeré své peníze do zlata!

CHCI INVESTOVAT

Autor článku: Roman Muller


Sdílejte článek

Zajímají vás naše články?

Přihlašte se k odběru a nezmeškejte žádnou novinku ze světa investic. Přihlášením se k odběru dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.