Bondster představuje: Portu – dobrá varianta pro akciové hráče │ Bondster

Zpět

Bondster představuje: Portu – dobrá varianta pro akciové hráče

Bondster představuje: Portu – dobrá varianta pro akciové hráče

26. 12. 2021 Novinky

Přestože většinu času věnujeme správě vašich investic, vždy si najdeme chvíli, abychom monitorovali dění na tuzemské fintech scéně. Start-up, který nás v poslední době zaujal nejvíc, je česká robo-advisory platforma Portu, která nedávno oslavila rok působení na českém trhu. Vznikla s cílem demokratizovat investování a široké veřejnosti nabízí prémiové investiční služby za rozumný poplatek jedno procento ročně.

Chci začít investovat

Portu je první investiční robo-advisory platforma v Česku, která široké veřejnosti nabízí alternativu ke spořícím účtům a investičnímu poradenství. Za správní poplatek 1 % ročně z investované částky Portu každému uživateli sestaví na míru globálně diverzifikované portfolio z nízkonákladových a likvidních instrumentů. Ty poté průběžně monitoruje a rebalancuje pro investorův maximální výnos v závislosti na zvoleném stupni rizika.

Jak na to

Portu funguje na jednoduchém principu propojení chytrých technologií a lidského know-how zkušených portfolio manažerů. Investovat na Portu je opravdu jednoduché a zvládnete to z domova. Nejprve vyplníte investiční dotazník, na jehož základě vám Portu doporučí investiční strategii. Ta se odvíjí od toho, jaký je váš postoj k riziku. Pak už jen zbývá poslat první investici, jejíž minimální výše je 1 000 korun, za kterou v Portu nakoupí investiční instrumenty do vašeho portfolia. Po přihlášení do Portu pak jako investor můžete kdykoliv vidět, jak se hodnota vašeho portfolia vyvíjí a jaké konkrétní instrumenty Portu za vaše peníze pořizuje.

Portu se následně stará o vaši investici a pravidelně ji kontroluje, abyste tím vy nemuseli ztrácet čas.

Jaké investiční instrumenty obsahují Portu portfolia a jak si vedou?

Portu portfolia jsou složena zejména z burzovně obchodovaných fondů (Exchange traded funds, ETF), tedy frakce cenných papírů. Na rozdíl od podílových fondů jsou ETF, stejně jako například akcie, obchodovány na burze, a jejich cena se tedy vyvíjí podle kondice trhu. Portfolio je složené s ohledem na rizikový profil investora a je samozřejmě diverzifikováno, takže obsahuje mix různých investičních nástrojů.

Výnosy na Portu se liší podle složení portfolia, takže například to s rizikovým profilem 8, založené v půlce ledna 2019, má peněžně vážený výnos 9,02 %. Obecně se dá říci, že portfolio Portu bude kopírovat vývoj svého benchmarku. To znamená, že můžete dlouhodobě očekávat průměrné výnosy akciového trhu dle zaměření.

Jak Portu hodnotíme?

Na Portu si ceníme několika aspektů, přičemž tím prvním z nich je naprostá flexibilita. Stejně tak jako Bondster je i Portu fintech firma, což mimo jiné znamená, že jako investor můžete očekávat výbornou aplikaci, díky níž budete mít neustálý přehled o portfoliu a také možnosti upravovat jeho parametry, ať už půjde o výši pravidelného měsíčního vkladu, investiční horizont, nebo rizikový profil. Nástroj “plánování portfolia” se na to skvěle hodí.

investování portu

Velmi se nám také líbí inovativní přístup společnosti. Od začátku fungování už stihl tým Portu produkt vylepšit o nové elementy, např. investování podle cílů, možnost investování pro právnické osoby, nebo program Pozvi přátele.

Pozitivně rovněž hodnotíme fakt, že Portu je uživatelsky přátelská služba, skrze niž mohou investovat jak začátečníci, tak zkušení investoři. Navíc Portu zařadilo do svého portfolia možnost sestavit si vlastní strategii, což velmi uvítají především zkušení investoři.

Jako mírnou nevýhodu Portu lze hodnotit fakt, že výkonnost je úzce propojena s výkonností trhu. Tato skutečnost je ale s Portu spjata už ze své podstaty. Když totiž investujete do ETF, ani to jinak nejde. Proto zde bude docházet k poklesu výnosu v dobách ekonomického útlumu.

Pokud se podíváme na poplatkovou strukturu, je 1% poplatek za správu rozumný a férový. Při investování do indexových fondů sice existují i levnější varianty, na druhou stranu ale třeba podílové fondy, které nabízejí české banky, mají poplatky násobně vyšší. Vezměte v úvahu, že když byste si chtěli podobné portfolio, jaké nabízí Portu, poskládat sami, museli byste zaplatit různé další poplatky (počínaje marží za směnu měn, přes poplatek za pokyn na každý instrument, cenový spread u každého instrumentů, až po poplatky za custody aj.). Navíc byste si museli ETF dobře vybrat a vládnout znalostí trhu. Těžko byste si přitom zřizovali za nízké poplatky pojištění proti měnovému riziku (hedging). Proto nám jednoprocentní poplatek za komplexní službu online asset managementu přijde nízký.

Závěr

Služba Portu je nám velmi sympatická a jeví se nám jako výborná a znatelně výhodnější alternativa podílových fondů. Poplatek 1 % je víc než férový a dokazuje, že vize Bondsteru poskytnout běžným lidem možnost výhodně investovat má podporu i ze strany jiných firem. Díky těmto společnostem se dostávají moderní investiční služby i k českým klientům. Poptávka po modernějších a hlavně levnějších investičních nástrojích, než nabízejí tuzemské banky, u nás určitě je.

Chci začít investovat


Sdílejte článek

Zajímají vás naše články?

Přihlašte se k odběru a nezmeškejte žádnou novinku ze světa investic. Přihlášením se k odběru dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.