Aktuálně z ekonomického okénka – inflace je meziročně na 16 %
13. 6. 2022 Rady a tipy
Současný svět je plný mnoha událostí, které nám v poslední době přinášejí různé výzvy do života. Rozhodli jsme se sepsat výběr aktuálních témat, které snad každého z nás nějakým způsobem ovlivňují.
Dozvíte se, jak je na tom současná inflace a jaké jsou predikce do budoucna, o rostoucích cenách energií, o růstu české ekonomiky a EU, o reálném snížení mezd a o růstu cen nemovitostí. Na toto téma jsme také napsali nedávno případovou studii.
Květnová inflace je na 16 %. Ekonomové predikují pokles v červenci.
Pojďme se podívat na vývoj inflace v tomto roce. V lednu tohoto roku se inflace vyšplhala na 9,9 %, což samo o sobě bylo alarmující. V únoru se zvedla na 11,1 %. Tehdy byly předpovědi ještě mírné a odhadovalo se, že brzy začne postupně klesat. Se začátkem ukrajinského konfliktu však bylo jasné, že pokles inflace ve Q2 se neočekává. V březnu se inflace opět zvedla na 12,7 % a v dubnu na 14,2 %.
To nám jednoduše říká, že hodnota peněz vůči ceně služeb a zboží byla v dubnu až o 14,2 % nižší. Za stejné peníze jsme tedy koupili o 14,2 % méně. Pro ekonomy již není překvapením, že se květnová informace vyšplhala meziročně na 16 %. Meziměsíčně inflace vzrostla na 8,1 %. Co je však varující, než samotná dvouciferná inflace je meziměsíční dynamika cen.
Zdražení se bohužel týkalo všech skupin ze základního spotřebitelského koše. Růst cen se tedy nevyhnul ani potravinám, což koncoví spotřebitelé již zaznamenali, stejně jako zdražení elektřiny a plynu. Po mírném poklesu se opět zvýšily ceny benzínu o 3,8 % a ceny nafty o 1,3 %. Současně predikce očekávají vrchol inflace právě na 16 % a následný postupný pokles v červenci.
Poté by se již měly projevit důsledky vyšší srovnávací základny a mělo by tak docházet k mírnému snižování meziročního růstového tempa, avšak inflace se podle ekonomů pod 15 % nemusí vůbec dostat až do konce roku. Na druhou stranu z trošku pozitivního rámce ČNB predikuje celkovou roční inflaci pro tento rok na 13,1 % a na příští rok pouze 4,1 %.
Máte finanční prostředky na spořícím účtu či v dalších konzervativních investičních nástrojích, kde inflaci nemohou ustát. Vyzkoušejte Bondster, kde můžete získat likviditu během několika týdnů až měsíců formou krátkodobého investování do úvěrů s průměrným výnosem 13,9 % nebo prodejem své investice na sekundárním trhu.
Průměrná mzda sice vzrostla o 7,2 %, reálně ale kvůli inflaci klesla
Neméně pozitivní jsou zprávy o růstu mezd, které ale reálně klesly o 3,6 %. Jedná se tak o druhé největší snížení mezd v historii. Takovýto propad je důsledkem velké inflace. Česká ekonomika se tak musí přizpůsobovat vyšším cenám, které dopadají na všechny ekonomické subjekty, ale nejvíce na nás spotřebitele. Ve Q1 2022 byla průměrná měsíční nominální mzda hrubá na čísle 37 929 Kč. Avšak dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián se pohyboval na 31 923 Kč, přičemž 80 % zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 16 733 a 60 467 korunami.
Češi mají nejčastěji na výplatních páskách necelých 32 000 Kč. Reálně se tedy mzda snížila více než 94 % zaměstnanců. Na druhou stranu jsou zde obory a odvětví, které zaznamenaly největší zvýšení mezd. Jedná se o peněžnictví a pojišťovnictví, kde byly zvýšeny mzdy o 15,9 %, oblast nemovitostí se zvýšením o 13,9 % a ubytování, stravování a pohostinství zaznamenalo zvýšení o 11,2 %. Pro mnoho firem je však velmi těžké držet krok s inflací a navyšovat mzdy. Cílem proto bude hledat alternativy. Strach z nepostačujících peněz je v současné době pro zaměstnance větší než strach ze ztráty práce.
Na závěr je nutné dodat, že pokles reálných mezd podle analytiků z Deloitte se stane jedním z klíčových faktorů, který přispěje k poklesu spotřeby domácností, což může vést k celkové recesi české ekonomiky.
Ceny energií rostou, nejvíce na to doplácí nízkopříjmové rodiny
Ceny energií se zvyšují již od loňského podzimu, což způsobilo finanční potíže u více než 53 % domácností. Z Institutu prevence a řešení předlužení navíc vyplývá, že zhruba 5 milionů Čechů nemá přehled o své průběžné energetické spotřebě v domácnosti. Pokud tito lidé nereflektují plošné zvýšení cen spotřeby energií a nezvyšují své měsíční zálohy, může je při ročním vyúčtování čekat šok.
Podle průzkumů se lidé budou lépe orientovat ve spotřebě energií, pokud uvidí měření přímo v korunách. Ze zákona tedy bude povinné od roku 2024 instalovat do nízko příjmových domácností měřáky ukazující náklady v korunách.
Měřáky v korunách sice lidem pomohou v lepší orientaci, ale je potřeba řešit problém komplexněji. Ideální by bylo zvýšit normativy na bydlení a také životní minimum. Ty však aktuálně neodpovídají míře inflace a současně růstu cen energií. Dále je možné lépe motivovat domácnosti ke snížení spotřeby, usnadnit příjem žádostí o příspěvek na bydlení a současně zavést sociální tarif pro zranitelné skupiny.
Začnete si odkládat stranou případnou rezervu na doplacení nákladů za energie formou krátkodobých investic na Bondsteru. Více o krátkodobých investicích si můžete přečíst v dalším článku na blogu.
Ekonomika ČR a EU roste
Abychom nezůstali pouze u negativních novinek, v tomto bloku se budeme věnovat růstu ekonomiky ČR a EU. Ekonomika ČR v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 4,8 %. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,9 %. V prvním čtvrtletí roku 2021 byla zaznamenána stagnace ekonomiky z důvodu covidové pandemie. Statistici původně předpokládali mnohem nižší růst českého hospodářství, než ukazují mezičtvrtletní ukazatele.
K posílení ekonomiky přispěla podle statistiků tvorba hrubého kapitálu a současně výdaje na konečnou spotřebu domácností. V prvním kvartálu roku 2022 také stoupla hrubá přidaná hodnota, která představuje rozdíl mezi hodnotou služeb a hodnotou výroby a současně náklady na jejich produkci. Je možné říct, že nejvíce se na meziročním růstu podílela odvětví ubytování a pohostinství, stavebnictví, obchod, doprava, činnosti v oblasti nemovitostí s v neposlední řadě veřejná správa, vzdělání, sociální práce a zdravotnictví.
Ekonomika EU čelí taktéž nadprůměrné inflaci, kdy v dubnu se pohybovala na 8,1 %. Oproti ČR však zaznamenala kvartální růst pouze o 0,7 %, přitom rostla rychleji, než se předpokládalo. V eurozóně se HDP zvýšilo o 0,6 % což je dvojnásobek oproti hodnotě 0,3 %, která byla uváděna v minulém měsíci. V rámci meziročních údajů se tempo ekonomiky zrychlilo na 5,6 % místo původních 5,2 %. Hlavní podíl na růstu ekonomiky měla v prvním čtvrtletí tvorba fixního kapitálu a obchod.
Vyzkoušejte investování na Bondsteru na eurovém tržišti. Můžete získat vysoký výnos v rámci vaší zvolené investiční strategie. Nabízíme možnost investování pohodlně s výběrem z konzervativní, diverzifikované strategie a strategie s vysokým výnosem. Vyzkoušejte Bondster ještě dnes.
Růst cen nemovitostí – byty a domy na historickém maximu
Ceny bytů a domů jsou v současné době na historickém maximu. V roce 2021 rostly ceny bytů a pozemků o více než třetinu. V Evropě to bylo vůbec nejvíce. Za posledních deset let se ceny nemovitostí více než zdvojnásobily. K růstu cen bytů a také rodinných domů výrazně přispěla pomalá výstavba, vysoká poptávka po nemovitostech, rostoucí ceny stavebních materiálů i práce a v neposlední řadě nízké úroky hypotečních úvěrů.
Bohužel poměrně prudký nárůst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v roce 2022. Čísla opět překonala svůj rekord. Nejvíce, a to téměř o čtvrtinu zdražily pozemky, jak ukazují data od HB Indexu. Bohužel v tomto odvětví nepomohly ani kroky ČNB ohledně úrokových sazeb. Pravděpodobně za to stále může růst cen stavebních materiálů a jejich nedostatek, nízká nabídka nemovitostí, obavy z nárůstu úrokových sazeb a také snaha o ochranu svých finančních prostředků prostřednictvím investic do nemovitostí jako ochrana před pádivou inflací.
Investice do nemovitostí jsou však v dnešní době pro mnoho investorů nedostupné zejména kvůli zvyšujícím se cenám. Současně patří mezi jednu z nejoblíbenějších forem investic v Čechách a také jako součást diverzifikace portfolia. Bondster nabízí alternativu k těmto investicím, a to prostřednictvím investic do úvěrů zajištěných nemovitostmi. Přečtěte si případovou studii, kde se dozvíte k této investici více.
Autor: Petra Haliková
Sdílejte článek
Nejčtenější články
Všechny článkyZajímají vás naše články?
Přihlašte se k odběru a nezmeškejte žádnou novinku ze světa investic. Přihlášením se k odběru dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.