Pasivní příjem – jak ho získat
7. 7. 2022 Rady a tipy
Zajímáte se o pasivní příjem a láká vás varianta investování? Pak je tento článek pro vás, neboť vám představíme, jak je možné získat pasivní příjem s pevným ročním výnosem pomocí investování. Dozvíte se i další zajímavé možnosti, jak získat pasivní příjem a ušetřit již nyní.
Co je pasivní příjem
Pojďme se nejprve podívat, co je to pasivní příjem. Jedná se o příjem peněz, a to bez práce. V ideálním případě je to stav, kdy vyděláváte peníze, aniž byste na tento příjem vynaložili práci. Mnoho lidí touží po odpočinku na pláži s koktejlem v ruce, mezitímco jim chodí peníze na účet. Je to reálné? Úplně bez práce tento stav reálný zřejmě není, nicméně mnoho lidí si v dnešní době úspěšně vytváří polo-pasivní příjmy v podobě stroje na peníze a využívá různé návody ke zbohatnutí.
V kontextu pasivního příjmu se často také mluví o finanční nezávislosti. Jedná se o stav, kdy má člověk dostatečně velký majetek, ze kterého dokáže žít naplněný a plnohodnotný život, aniž by byl závislý na příjmech z práce nebo z podnikání. Pasivní příjem jako takový není dobré ztotožňovat s podnikáním, neboť vyvíjíte nějakou činnost. Rozhodující však stále je, zda vám na účet chodí peníze, aniž byste pro to skutečně něco udělali. Pasivní příjem je prakticky neomezený. Když začnete vytvářet pasivní příjem při vašem aktivním příjmu, dříve či později pasivní příjem může přesáhnout ten aktivní. A jak začít budovat pasivní příjem? V zásadě se dají peníze investovat nebo je získat vynaložením času a úsilí.
Jak získat pasivní příjem – zajímavé tipy
Za pasivní příjem je možné pokládat příjem z pronájmu nemovitostí, příjem ze spořících produktů, příjem z dluhopisů, příjem z dividend, příjem z investičních fondů, příjem z reklamy, příjem z P2P půjček, příjem z patentů nebo příjem z autorských děl (videa, knížky, fotka, muzika atd.). Za polopasivní příjem je možné považovat příjem z multi-level marketingu, příjem z podnikání s nastavením automatických procesů nebo například z těžby kryptoměn. Pojďme se podívat blíže na polo-pasivní příjem.
Jednou z možností je využít v současné době automatizaci procesů, která nebude vyžadovat naši neustálou pozornost a péči. Mnoho lidí v dnešní době využívá termín stroj na peníze, či chytré peníze. Jedná se o peníze, které vyděláváme nikoliv výměnou za práci a čas v přímé úměře. Jedná se například o prodej digitálních produktů, online kurzů nebo členských sekcí. U těchto projektů je možné procesy zautomatizovat a delegovat. Automatizaci najdete například i u investování do P2P půjček. Při využití Autoinvestu nebo chytrých přednastavených strategií stačí vaše investování kontrolovat jednou za čas a sledovat, jak vám přibývají výnosy.
Mimo investic můžete ihned začít získávat peníze zpět z nákupů. Z kreditní karty obvykle můžete získat CASHBACK až 1 % a navíc získané body vyměníte za dárky. Tato strategie je vhodná, pokud každý měsíc splácíte zůstatky své kreditní karty. Cashback lze získat i z online nákupů na Plná peněženka a ještě 60 kč zpět z prvního nákupu. Dále některé banky nabízejí cashback v případě aktivace výhod v jejich aplikaci. Jako další zajímavou možnost CASHBACKU můžete získat 500 Kč zpět při investici na Bondsteru. Více informací získáte na CASHBACK na Bondsteru.
Pasivní příjem je možné vybudovat i bez peněz, ale právě v tomto případě je potřeba vynaložit větší úsilí, energii, pozornost i trpělivost. V ideálním případě je dobré podpořit váš start pro pasivní příjem investováním. Pokud začínáte, začněte si vytvářet polo-pasivní příjem v kombinaci s investováním.
Pasivní příjem z investic
Pokud uvažujete, že začnete s investováním a vytvářením si tak pasivního příjmu, je důležité zmínit diverzifikaci a dobré rozložení portfolia. To by se mělo skládat primárně z konzervativní strategie a následně je možné část portfolia převést do rizikovějších produktů. Bohatí lidé rozkládají své investiční portfolio následujícím způsobem:
- 38 % akcie + alternativní (např. P2P platformy)
- 27 % spořící účty a hotovost
- 19 % reality
- 16 % dluhopisy
Z hlediska konzervativní strategie vám můžeme jako tip doporučit vytvoření si finančního žebříčku z termínovaných vkladů. Cílem této strategie je maximalizace úrokové sazby, a to bez podmínky si dlouhodobě svazovat peníze. Nastavíte si více termínovaných vkladů takovým způsobem, aby končily v jiných, ale pravidelných termínech. Tím získáte vyšší úrokové sazby a budete mít peníze k dispozici každý rok na cokoliv – buďto na reinvestici nebo na vlastní potřebu.
- 25 000 Kč termínovaný účet na 1 rok
- 25 000 Kč termínovaný účet na 2 roky
- 25 000 Kč termínovaný účet na 3 roky
- 25 000 Kč termínovaný účet na 4 roky
Další možností je vyzkoušet investování na P2P platformě jako je Bondster. Peer to peer je poměrně novým způsobem investování. Můžete zde investovat do půjček, které poskytují různé nebankovní společnosti a instituce. Je to trh, který spojuje lidi, tedy investory se společnostmi, které půjčují lidem. Investovat můžete v korunách či v eurech od 100 Kč nebo od 5 €. Výnos se pohybuje od 4,5 % až po 15 %. Výhodou je, že téměř všechny půjčky jsou zajištěné zpětným odkupem tzn. že se vám v případě nesplácení úvěrů vrátí zpět vaše investice, a to včetně úroků.
Vyzkoušejte si Bondster a získejte CASHBACK za investování v prvních třech měsících. Více info najdete na této stránce.
Pasivní příjem investicí do nemovitostí
Investice do nemovitostí a příjem z pronájmu ať už z krátkodobého nebo dlouhodobého, patří mezi jednu z nejoblíbenějších možností pasivního příjmu. Pokud někdo řekne pasivní příjem, pak se většině lidí vybaví právě pronájmy nemovitostí. Jedná se o jednu z nejdoporučovanějších možností pro zajištění nejen pasivního příjmu, ale pro zajištění na důchod a pro další generace.
Takováto investice může přinést investorům průměrné roční zhodnocení mezi 2 a 12 % dle lokality, nemovitosti a nastavení pronájmu. Na oblibě získal i krátkodobý pronájem přes Airbnb, jelikož investorům přináší mnohem větší zisky. Dle průzkumu více než 60 % Čechů má investice do nemovitostí jako primární investiční nástroj.
Pokud se ale v současné době podíváme na strmý nárůst cen nemovitostí, je nutné říct, že ne všichni investoři mají peníze na nákup nemovitosti na investice. Alternativou mohou být investice do půjček, které jsou zajištěné právě nemovitostmi. Investorům tak odpadají náklady na údržbu nemovitosti, kde platíte nájem, provizi realitní kanceláři za pronájem, smlouvu a staráte se o provizní náklady a o vyúčtování. Dále to mohou být dodatečné náklady, pokud je potřeba něco opravit.
Mezi hlavní výhody investice do úvěrů zajištěných nemovitostí patří zejména široká možnost diverzifikace. V nabídce na Bondsteru najdete investice s výnosem až 10 % p.a. Investovat můžete v korunách a v eurech v délce mezi několika měsíci až po roky. Doporučujeme vám přečíst si celou studii porovnávající investice do nemovitosti vs. investice do úvěrů zajištěných nemovitostí.
Autor: Petra Halíková
Sdílejte článek
Nejčtenější články
Všechny článkyZajímají vás naše články?
Přihlašte se k odběru a nezmeškejte žádnou novinku ze světa investic. Přihlášením se k odběru dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů.